vivo Y81
6.7/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display6.22 inches · 720×1520
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery3260 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The vivo Y81 is a smartphone announced 2018. Key specs include a 6.22 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 3260 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the vivo Y81 at 6.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
7.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, June |
| Status | Available. Released 2018, June |
BODY | |
| Dimensions | 155.1 x 75 x 7.8 mm (6.11 x 2.95 x 0.31 in) |
| Weight | 146.5 g (5.15 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, plastic body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.22 inches, 96.6 cm2 (~83.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1520 pixels, 19:9 ratio (~270 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo); Funtouch 4 |
| Chipset | Mediatek MT6762 Helio P22 (12 nm) |
| CPU | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB |
| Internal | 32GB 3GB RAM, 32GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.2, PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.2 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted) - only 4 GB model; accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3260 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Gold |
| Models | 1808, 1803 |
| Price | About 200 USD |
● Questions about this phone
When was the vivo Y81 released?
The vivo Y81 was announced 2018, June.
What is the vivo Y81's display size?
The vivo Y81 has a 6.22 inches display with 720 x 1520 pixels resolution.
How much RAM does the vivo Y81 have?
The vivo Y81 is available with 3 GB or 4 GB of RAM.
How much storage does the vivo Y81 have?
The vivo Y81 is available with 32GB / 3GB / 4GB of internal storage.
What camera does the vivo Y81 have?
The vivo Y81 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the vivo Y81 battery capacity?
The vivo Y81 has a 3260 mAh battery.
Does the vivo Y81 support 5G?
No, the vivo Y81 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the vivo Y81 run?
The vivo Y81 runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the vivo Y81?
AppsApk's editorial team rates the vivo Y81 at 6.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- gearbestView deal
$NaN