vivo Y81i
5.0/ 10
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.22 inches · 720×1520
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3260 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The vivo Y81i is a smartphone announced 2018. Key specs include a 6.22 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 2.0 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 3260 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the vivo Y81i at 5.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
5.0
display
4.0
design
4.0
camera
5.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat7 300/150 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, October |
| Status | Available. Released 2018, November |
BODY | |
| Dimensions | 155.1 x 75 x 7.8 mm (6.11 x 2.95 x 0.31 in) |
| Weight | 143 g (5.04 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, plastic body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.22 inches, 96.6 cm2 (~83.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1520 pixels, 19:9 ratio (~270 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo); Funtouch 4 |
| Chipset | Mediatek MT6761 Helio A22 (12 nm) |
| CPU | Quad-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.2, PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.2 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3260 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Red |
| Models | 1812, 1812_19 |
| Price | About 143 USD |
● Questions about this phone
When was the vivo Y81i released?
The vivo Y81i was announced 2018, October.
What is the vivo Y81i's display size?
The vivo Y81i has a 6.22 inches display with 720 x 1520 pixels resolution.
How much RAM does the vivo Y81i have?
The vivo Y81i comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the vivo Y81i have?
The vivo Y81i is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the vivo Y81i have?
The vivo Y81i features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the vivo Y81i battery capacity?
The vivo Y81i has a 3260 mAh battery.
Does the vivo Y81i support 5G?
No, the vivo Y81i does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the vivo Y81i run?
The vivo Y81i runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the vivo Y81i?
AppsApk's editorial team rates the vivo Y81i at 5.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.