vivo Y83 Pro
4.4/ 10
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.22 inches · 720×1520
- Camera13 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3260 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The vivo Y83 Pro is a smartphone announced 2018. Key specs include a 6.22 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 chipset, a 3260 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the vivo Y83 Pro at 4.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
5.0
display
4.0
design
4.0
camera
4.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, September |
| Status | Available. Released 2018, September |
BODY | |
| Dimensions | 155.2 x 75.2 x 7.7 mm (6.11 x 2.96 x 0.30 in) |
| Weight | 152 g (5.36 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.22 inches, 96.6 cm2 (~82.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1520 pixels, 19:9 ratio (~270 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo); Funtouch 4 |
| Chipset | Mediatek MT6762 Helio P22 (12 nm) |
| CPU | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Dual | 13 MP, f/2.2, PDAF 2 MP, f/2.4, depth sensor |
SELFIE CAMERA | |
| Features | HDR |
| Single | 8 MP, f/2.2 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3260 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Nebula Purple, Black, Gold |
| Price | About 220 USD |
● Questions about this phone
When was the vivo Y83 Pro released?
The vivo Y83 Pro was announced 2018, September.
What is the vivo Y83 Pro's display size?
The vivo Y83 Pro has a 6.22 inches display with 720 x 1520 pixels resolution.
How much RAM does the vivo Y83 Pro have?
The vivo Y83 Pro comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the vivo Y83 Pro have?
The vivo Y83 Pro is available with 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the vivo Y83 Pro have?
The vivo Y83 Pro features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the vivo Y83 Pro battery capacity?
The vivo Y83 Pro has a 3260 mAh battery.
Does the vivo Y83 Pro support 5G?
No, the vivo Y83 Pro does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the vivo Y83 Pro run?
The vivo Y83 Pro runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the vivo Y83 Pro?
AppsApk's editorial team rates the vivo Y83 Pro at 4.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.