vivo Y89
6.4/ 10
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display6.26 inches · 1080×2280
- Camera16 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3260 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The vivo Y89 is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.26 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core 2.2 GHz Cortex-A53 chipset, a 3260 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the vivo Y89 at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
6.0
display
6.0
design
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE-A |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, January |
| Status | Available. Released 2019, January |
BODY | |
| Dimensions | 154.8 x 75 x 7.9 mm (6.09 x 2.95 x 0.31 in) |
| Weight | 149.3 g (5.26 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.26 inches, 97.8 cm2 (~84.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2280 pixels, 19:9 ratio (~403 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo) |
| Chipset | Qualcomm MSM8953-Pro Snapdragon 626 (14 nm) |
| CPU | Octa-core 2.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 506 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB |
| Internal | 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Dual | 16 MP, f/2.0, PDAF 2 MP, f/2.4, depth sensor |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 16 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3260 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Aurora, Black |
| Models | V1730EA |
| Price | About 231 USD |
● Questions about this phone
When was the vivo Y89 released?
The vivo Y89 was announced 2019, January.
What is the vivo Y89's display size?
The vivo Y89 has a 6.26 inches display with 1080 x 2280 pixels resolution.
How much RAM does the vivo Y89 have?
The vivo Y89 comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the vivo Y89 have?
The vivo Y89 is available with 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the vivo Y89 have?
The vivo Y89 features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the vivo Y89 battery capacity?
The vivo Y89 has a 3260 mAh battery.
Does the vivo Y89 support 5G?
No, the vivo Y89 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the vivo Y89 run?
The vivo Y89 runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the vivo Y89?
AppsApk's editorial team rates the vivo Y89 at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.