vivo Y90
6.4/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.22 inches · 720×1520
- Camera8 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery4030 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The vivo Y90 is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.22 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 2.0 GHz Cortex-A53 chipset, a 8 MP main camera, a 4030 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the vivo Y90 at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
6.0
connectivity
6.0
display
7.0
design
7.0
camera
5.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, July |
| Status | Available. Released 2019, July |
BODY | |
| Dimensions | 155.1 x 75.1 x 8.3 mm (6.11 x 2.96 x 0.33 in) |
| Weight | 163.5 g (5.78 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, plastic body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.22 inches, 96.6 cm2 (~82.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1520 pixels, 19:9 ratio (~270 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo); Funtouch 4.5 |
| Chipset | Mediatek MT6761 Helio A22 (12 nm) |
| CPU | Quad-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.0, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 720p |
| Single | 5 MP, f/1.8 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4030 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Gold |
| Models | 1908 |
| Price | About 98 USD |
● Questions about this phone
When was the vivo Y90 released?
The vivo Y90 was announced 2019, July.
What is the vivo Y90's display size?
The vivo Y90 has a 6.22 inches display with 720 x 1520 pixels resolution.
How much RAM does the vivo Y90 have?
The vivo Y90 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the vivo Y90 have?
The vivo Y90 is available with 16GB / 2GB / 32GB of internal storage.
What camera does the vivo Y90 have?
The vivo Y90 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the vivo Y90 battery capacity?
The vivo Y90 has a 4030 mAh battery.
Does the vivo Y90 support 5G?
No, the vivo Y90 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the vivo Y90 run?
The vivo Y90 runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the vivo Y90?
AppsApk's editorial team rates the vivo Y90 at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.