vivo Y91
6.6/ 10
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.22 inches · 720×1520
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery4030 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The vivo Y91 is a smartphone announced 2018. Key specs include a 6.22 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core (2x1.95 GHz Cortex-A53 & 6x1.45 GHz Cortex A53) chipset, a 4030 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the vivo Y91 at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat5 150/75 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, November |
| Status | Available. Released 2018, November |
BODY | |
| Dimensions | 155.1 x 75.1 x 8.3 mm (6.11 x 2.96 x 0.33 in) |
| Weight | 163.5 g (5.78 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.22 inches, 96.6 cm2 (~82.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1520 pixels, 19:9 ratio (~270 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo); Funtouch 4.5 |
| Chipset | Qualcomm SDM439 Snapdragon 439 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2x1.95 GHz Cortex-A53 & 6x1.45 GHz Cortex A53) |
| GPU | Adreno 505 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Dual | 13 MP, f/2.2, PDAF 2 MP, f/2.4, depth sensor |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/1.8 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4030 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Starry Black, Ocean Blue, Red (Y91i only) |
| Models | 1816, 1817, 1820, 1811 |
| Price | About 220 USD |
● Questions about this phone
When was the vivo Y91 released?
The vivo Y91 was announced 2018, November.
What is the vivo Y91's display size?
The vivo Y91 has a 6.22 inches display with 720 x 1520 pixels resolution.
How much RAM does the vivo Y91 have?
The vivo Y91 is available with 2 GB or 3 GB of RAM.
How much storage does the vivo Y91 have?
The vivo Y91 is available with 16GB / 2GB / 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the vivo Y91 have?
The vivo Y91 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the vivo Y91 battery capacity?
The vivo Y91 has a 4030 mAh battery.
Does the vivo Y91 support 5G?
No, the vivo Y91 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the vivo Y91 run?
The vivo Y91 runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the vivo Y91?
AppsApk's editorial team rates the vivo Y91 at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.