vivo Y91i
5.7/ 10
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.22 inches · 720×1520
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery4030 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The vivo Y91i is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.22 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 4030 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the vivo Y91i at 5.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
6.0
connectivity
5.0
display
6.0
design
5.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, March |
| Status | Available. Released 2019, March |
BODY | |
| Dimensions | 155.1 x 75.1 x 8.3 mm (6.11 x 2.96 x 0.33 in) |
| Weight | 163.5 g (5.78 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.22 inches, 96.6 cm2 (~82.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1520 pixels, 19:9 ratio (~270 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo); Funtouch 4.5 |
| Chipset | Mediatek MT6762 Helio P22 (12 nm) |
| CPU | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.2, PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/1.8 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4030 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Fusion Black, Sunset Red, Ocean Blue |
| Models | 1820_19 |
| Price | About 110 USD |
● Questions about this phone
When was the vivo Y91i released?
The vivo Y91i was announced 2019, March.
What is the vivo Y91i's display size?
The vivo Y91i has a 6.22 inches display with 720 x 1520 pixels resolution.
How much RAM does the vivo Y91i have?
The vivo Y91i comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the vivo Y91i have?
The vivo Y91i is available with 16GB / 2GB / 32GB of internal storage.
What camera does the vivo Y91i have?
The vivo Y91i features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the vivo Y91i battery capacity?
The vivo Y91i has a 4030 mAh battery.
Does the vivo Y91i support 5G?
No, the vivo Y91i does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the vivo Y91i run?
The vivo Y91i runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the vivo Y91i?
AppsApk's editorial team rates the vivo Y91i at 5.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.