vivo Y93 (Mediatek)
5.6/ 10
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.22 inches · 720×1520
- Camera13 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery4030 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The vivo Y93 (Mediatek) is a smartphone announced 2018. Key specs include a 6.22 inches display, 4 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 chipset, a 4030 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the vivo Y93 (Mediatek) at 5.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
6.0
connectivity
5.0
display
6.0
design
5.0
camera
6.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat5 150/75 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, December |
| Status | Available. Released 2019, January |
BODY | |
| Dimensions | 155.1 x 75.1 x 8.3 mm (6.11 x 2.96 x 0.33 in) |
| Weight | 163.5 g (5.78 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.22 inches, 96.6 cm2 (~82.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1520 pixels, 19:9 ratio (~270 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo); Funtouch 4.5 |
| Chipset | Mediatek MT6762 Helio P22 (12 nm) |
| CPU | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB |
| Internal | 32GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Dual | 13 MP, f/2.2, PDAF 2 MP, f/2.4, depth sensor |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4030 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Starry Black, Nebula Purple |
| Models | V1818CT, V1818CA |
| Price | About 160 USD |
● Questions about this phone
When was the vivo Y93 (Mediatek) released?
The vivo Y93 (Mediatek) was announced 2018, December.
What is the vivo Y93 (Mediatek)'s display size?
The vivo Y93 (Mediatek) has a 6.22 inches display with 720 x 1520 pixels resolution.
How much RAM does the vivo Y93 (Mediatek) have?
The vivo Y93 (Mediatek) comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the vivo Y93 (Mediatek) have?
The vivo Y93 (Mediatek) is available with 32GB / 4GB of internal storage.
What camera does the vivo Y93 (Mediatek) have?
The vivo Y93 (Mediatek) features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the vivo Y93 (Mediatek) battery capacity?
The vivo Y93 (Mediatek) has a 4030 mAh battery.
Does the vivo Y93 (Mediatek) support 5G?
No, the vivo Y93 (Mediatek) does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the vivo Y93 (Mediatek) run?
The vivo Y93 (Mediatek) runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the vivo Y93 (Mediatek)?
AppsApk's editorial team rates the vivo Y93 (Mediatek) at 5.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.