vivo Y93s
6.3/ 10
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display6.2 inches · 720×1520
- Camera13 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery4030 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The vivo Y93s is a smartphone announced 2018. Key specs include a 6.2 inches display, 4 GB RAM, up to 128GB storage, a Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 chipset, a 4030 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the vivo Y93s at 6.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
5.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat5 150/75 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, December |
| Status | Available. Released 2018, December |
BODY | |
| Dimensions | 155.1 x 75.1 x 8.3 mm (6.11 x 2.96 x 0.33 in) |
| Weight | 165 g (5.82 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.2 inches, 95.9 cm2 (~82.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1520 pixels, 19:9 ratio (~271 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo); Funtouch 4.5 |
| Chipset | Mediatek MT6762 Helio P22 (12 nm) |
| CPU | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB |
| Internal | 128GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Dual | 13 MP, f/2.2, PDAF 2 MP, f/2.4, depth sensor |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4030 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Zixia Red, Aurora Red, Blue |
| Price | About 253 USD |
● Questions about this phone
When was the vivo Y93s released?
The vivo Y93s was announced 2018, December.
What is the vivo Y93s's display size?
The vivo Y93s has a 6.2 inches display with 720 x 1520 pixels resolution.
How much RAM does the vivo Y93s have?
The vivo Y93s comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the vivo Y93s have?
The vivo Y93s is available with 128GB / 4GB of internal storage.
What camera does the vivo Y93s have?
The vivo Y93s features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the vivo Y93s battery capacity?
The vivo Y93s has a 4030 mAh battery.
Does the vivo Y93s support 5G?
No, the vivo Y93s does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the vivo Y93s run?
The vivo Y93s runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the vivo Y93s?
AppsApk's editorial team rates the vivo Y93s at 6.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.