vivo Y95
6.3/ 10
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display6.22 inches · 720×1520
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery4030 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The vivo Y95 is a smartphone announced 2018. Key specs include a 6.22 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core (2x1.95 GHz Cortex-A53 & 6x1.45 GHz Cortex A53) chipset, a 4030 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the vivo Y95 at 6.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
5.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) - China |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat5 150/75 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, November |
| Status | Available. Released 2018, November |
BODY | |
| Dimensions | 155.1 x 75.1 x 8.3 mm (6.11 x 2.96 x 0.33 in) |
| Weight | 163.5 g (5.75 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.22 inches, 96.6 cm2 (~82.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1520 pixels, 19:9 ratio (~270 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo); Funtouch 4.5 |
| Chipset | Qualcomm SDM439 Snapdragon 439 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2x1.95 GHz Cortex-A53 & 6x1.45 GHz Cortex A53) |
| GPU | Adreno 505 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB |
| Internal | 32GB 3GB RAM, 64GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Dual | 13 MP, f/2.2, PDAF 2 MP, f/2.4, depth sensor |
SELFIE CAMERA | |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 20 MP, f/2.0 - for Global market 8 MP, f/2.0 - for China |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4030 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Starry Night, Nebula Purple, Aurora Red |
| Models | 1807 |
| Price | About 275 USD |
● Questions about this phone
When was the vivo Y95 released?
The vivo Y95 was announced 2018, November.
What is the vivo Y95's display size?
The vivo Y95 has a 6.22 inches display with 720 x 1520 pixels resolution.
How much RAM does the vivo Y95 have?
The vivo Y95 is available with 3 GB or 4 GB of RAM.
How much storage does the vivo Y95 have?
The vivo Y95 is available with 32GB / 3GB / 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the vivo Y95 have?
The vivo Y95 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the vivo Y95 battery capacity?
The vivo Y95 has a 4030 mAh battery.
Does the vivo Y95 support 5G?
No, the vivo Y95 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the vivo Y95 run?
The vivo Y95 runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the vivo Y95?
AppsApk's editorial team rates the vivo Y95 at 6.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.