vivo Y97
4.3/ 10
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display6.3 inches · 1080×2280
- Camera16 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3315 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The vivo Y97 is a smartphone announced 2018. Key specs include a 6.3 inches display, 4 GB RAM, up to 128GB storage, a Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A73 & 4x2.0 GHz Cortex-A53) chipset, a 3315 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the vivo Y97 at 4.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
4.0
display
3.0
design
4.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE-A |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, September |
| Status | Available. Released 2018, September |
BODY | |
| Dimensions | 155.9 x 75.6 x 8.1 mm (6.14 x 2.98 x 0.32 in) |
| Weight | 162 g (5.71 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | S-IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.3 inches, 99.1 cm2 (~84.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2280 pixels, 19:9 ratio (~400 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo); Funtouch 4.5 |
| Chipset | Mediatek MT6771 Helio P60 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A73 & 4x2.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G72 MP3 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 128GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Dual | 16 MP, f/2.0, PDAF 2 MP, f/2.4, depth sensor |
SELFIE CAMERA | |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 16 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3315 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Starry Night, Nebula, Pink |
| Models | V1813A, V1813T |
| Price | About 275 USD |
● Questions about this phone
When was the vivo Y97 released?
The vivo Y97 was announced 2018, September.
What is the vivo Y97's display size?
The vivo Y97 has a 6.3 inches display with 1080 x 2280 pixels resolution.
How much RAM does the vivo Y97 have?
The vivo Y97 comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the vivo Y97 have?
The vivo Y97 is available with 128GB / 4GB of internal storage.
What camera does the vivo Y97 have?
The vivo Y97 features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the vivo Y97 battery capacity?
The vivo Y97 has a 3315 mAh battery.
Does the vivo Y97 support 5G?
No, the vivo Y97 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the vivo Y97 run?
The vivo Y97 runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the vivo Y97?
AppsApk's editorial team rates the vivo Y97 at 4.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.