vivo Y9s
6.4/ 10
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display6.38 inches · 1080×2340
- Camera48 MP
- Memory8 GB RAM
- Battery4500 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The vivo Y9s is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.38 inches display, 8 GB RAM, up to 128GB storage, a Octa-core (4x2.0 GHz Kryo 260 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 260 Silver) chipset, a 48 MP main camera, a 4500 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the vivo Y9s at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
7.0
connectivity
6.0
display
7.0
design
6.0
camera
7.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, December |
| Status | Available. Released 2019, December |
BODY | |
| Dimensions | 159.3 x 75.2 x 8.7 mm (6.27 x 2.96 x 0.34 in) |
| Weight | 186.7 g (6.60 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Glass front, glass back, aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.38 inches, 99.9 cm2 (~83.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~404 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); Funtouch 9 |
| Chipset | Qualcomm SDM665 Snapdragon 665 (11 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.0 GHz Kryo 260 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 260 Silver) |
| GPU | Adreno 610 |
MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 128GB 8GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Quad | 48 MP, f/1.8, (wide), 1/2.0", 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm 2 MP, f/2.4, 1/5.0", 1.75µm (dedicated macro camera) 2 MP, f/2.4, 1/5.0", 1.75µm, depth sensor";i: |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 32 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/2.8", 0.8µm " |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Fancy Sky, Knight Black, Nebula Blue |
| Models | V1945A, V1945T |
| Price | $ 284.99"; |
● Questions about this phone
When was the vivo Y9s released?
The vivo Y9s was announced 2019, December.
What is the vivo Y9s's display size?
The vivo Y9s has a 6.38 inches display with 1080 x 2340 pixels resolution.
How much RAM does the vivo Y9s have?
The vivo Y9s comes with 8 GB of RAM.
How much storage does the vivo Y9s have?
The vivo Y9s is available with 128GB / 8GB of internal storage.
What camera does the vivo Y9s have?
The vivo Y9s features a 48 MP main camera. Specifications: 48 MP.
What is the vivo Y9s battery capacity?
The vivo Y9s has a 4500 mAh battery.
Does the vivo Y9s support 5G?
No, the vivo Y9s does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the vivo Y9s run?
The vivo Y9s runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the vivo Y9s?
AppsApk's editorial team rates the vivo Y9s at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.