vivo Z1 Lite
5.6/ 10
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display6.26 inches · 1080×2280
- Camera16 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3260 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The vivo Z1 Lite is a smartphone announced 2018. Key specs include a 6.26 inches display, 4 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core 2.2 GHz Cortex-A53 chipset, a 3260 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the vivo Z1 Lite at 5.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
5.0
connectivity
5.0
display
6.0
design
5.0
camera
6.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, November |
| Status | Available. Released 2018, November |
BODY | |
| Dimensions | 154.8 x 75 x 7.9 mm (6.09 x 2.95 x 0.31 in) |
| Weight | 149 g (5.26 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Plastic body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.26 inches, 97.8 cm2 (~84.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2280 pixels, 19:9 ratio (~403 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo); Funtouch 4 |
| Chipset | Qualcomm MSM8953-Pro Snapdragon 626 (14 nm) |
| CPU | Octa-core 2.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 506 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB |
| Internal | 32GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Dual | 16 MP, f/2.0, PDAF 2 MP, depth sensor |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 16 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, BDS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio, recording |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3260 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Red, Aurora |
| Price | 187 USD |
● Questions about this phone
When was the vivo Z1 Lite released?
The vivo Z1 Lite was announced 2018, November.
What is the vivo Z1 Lite's display size?
The vivo Z1 Lite has a 6.26 inches display with 1080 x 2280 pixels resolution.
How much RAM does the vivo Z1 Lite have?
The vivo Z1 Lite comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the vivo Z1 Lite have?
The vivo Z1 Lite is available with 32GB / 4GB of internal storage.
What camera does the vivo Z1 Lite have?
The vivo Z1 Lite features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the vivo Z1 Lite battery capacity?
The vivo Z1 Lite has a 3260 mAh battery.
Does the vivo Z1 Lite support 5G?
No, the vivo Z1 Lite does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the vivo Z1 Lite run?
The vivo Z1 Lite runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the vivo Z1 Lite?
AppsApk's editorial team rates the vivo Z1 Lite at 5.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.