vivo Z1
6.3/ 10
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display6.26 inches · 1080×2280
- Camera13 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3260 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The vivo Z1 is a smartphone announced 2018. Key specs include a 6.26 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x2.2 GHz Kryo 260 & 4x1.8 GHz Kryo 260) chipset, a 3260 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the vivo Z1 at 6.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
6.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, May |
| Status | Available. Released 2018, June |
BODY | |
| Dimensions | 154.8 x 75 x 7.9 mm (6.09 x 2.95 x 0.31 in) |
| Weight | 149.3 g (5.26 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Plastic back |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.26 inches, 97.8 cm2 (~84.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2280 pixels, 19:9 ratio (~403 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo); Funtouch 4 |
| Chipset | Qualcomm SDM660 Snapdragon 660 (14 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.2 GHz Kryo 260 & 4x1.8 GHz Kryo 260) |
| GPU | Adreno 512 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 64GB 6GB RAM, 128GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30fps |
| Dual | 13 MP, PDAF 2 MP, depth sensor |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 12 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, WiFi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, BDS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3260 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Sapphire blue, Enamel blue, Hyun red, Enamel black, Black gold limited edition, Aurora Special Edition |
| Models | V1801A0 |
| Price | About 200 USD |
● Questions about this phone
When was the vivo Z1 released?
The vivo Z1 was announced 2018, May.
What is the vivo Z1's display size?
The vivo Z1 has a 6.26 inches display with 1080 x 2280 pixels resolution.
How much RAM does the vivo Z1 have?
The vivo Z1 is available with 4 GB or 6 GB of RAM.
How much storage does the vivo Z1 have?
The vivo Z1 is available with 64GB / 4GB / 6GB / 128GB of internal storage.
What camera does the vivo Z1 have?
The vivo Z1 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the vivo Z1 battery capacity?
The vivo Z1 has a 3260 mAh battery.
Does the vivo Z1 support 5G?
No, the vivo Z1 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the vivo Z1 run?
The vivo Z1 runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the vivo Z1?
AppsApk's editorial team rates the vivo Z1 at 6.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.