vivo Z1i
5.4/ 10
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display6.26 inches · 1080×2280
- Camera13 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3260 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The vivo Z1i is a smartphone announced 2018. Key specs include a 6.26 inches display, 4 GB RAM, up to 128GB storage, a Octa-core 1.8 GHz Kryo 260 chipset, a 3260 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the vivo Z1i at 5.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
5.0
display
5.0
design
6.0
camera
5.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 8(900), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, July |
| Status | Available. Released 2018, July |
BODY | |
| Dimensions | 154.8 x 75 x 7.9 mm (6.09 x 2.95 x 0.31 in) |
| Weight | 149.3 g (5.26 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Plastic back |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.26 inches, 97.8 cm2 (~84.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2280 pixels, 19:9 ratio (~403 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo); Funtouch 4 |
| Chipset | Qualcomm SDM636 Snapdragon 636 (14 nm) |
| CPU | Octa-core 1.8 GHz Kryo 260 |
| GPU | Adreno 509 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 128GB 4GB RAM, 128GB 8GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30fps |
| Dual | 13 MP, f/2.2, PDAF 2 MP, depth sensor |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 16 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3260 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Red |
| Models | V1730DA, V1730DT |
| Price | About 198 USD |
● Questions about this phone
When was the vivo Z1i released?
The vivo Z1i was announced 2018, July.
What is the vivo Z1i's display size?
The vivo Z1i has a 6.26 inches display with 1080 x 2280 pixels resolution.
How much RAM does the vivo Z1i have?
The vivo Z1i is available with 4 GB or 8 GB of RAM.
How much storage does the vivo Z1i have?
The vivo Z1i is available with 128GB / 4GB / 8GB of internal storage.
What camera does the vivo Z1i have?
The vivo Z1i features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the vivo Z1i battery capacity?
The vivo Z1i has a 3260 mAh battery.
Does the vivo Z1i support 5G?
No, the vivo Z1i does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the vivo Z1i run?
The vivo Z1i runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the vivo Z1i?
AppsApk's editorial team rates the vivo Z1i at 5.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.