vivo Z1Pro
7.4/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display6.53 inches · 1080×2340
- Camera16 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery5000 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The vivo Z1Pro is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.53 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (2x2.3 GHz Kryo 360 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 360 Silver) chipset, a 16 MP main camera, a 5000 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the vivo Z1Pro at 7.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
7.0
display
7.0
design
7.0
camera
8.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 8(900), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, July |
| Status | Available. Released 2019, July |
BODY | |
| Dimensions | 162.4 x 77.3 x 8.9 mm (6.39 x 3.04 x 0.35 in) |
| Weight | 201 g (7.09 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.53 inches, 104.7 cm2 (~83.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~395 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); Funtouch 9 |
| Chipset | Qualcomm SDM712 Snapdragon 712 (10 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.3 GHz Kryo 360 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 360 Silver) |
| GPU | Adreno 616 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 64GB 6GB RAM, 128GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Triple | 16 MP, f/1.8, (wide), 1/2.8", 1.12µm, AF 8 MP, f/2.2, 16mm (ultrawide) 2 MP, f/2.4, depth sensor" |
SELFIE CAMERA | |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@60fps |
| Single | 32 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 5000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Sonic Blue, Sonic Black, Mirror Black |
| Models | 1951, PD1911F_EX |
| Price | About 208 USD |
● Questions about this phone
When was the vivo Z1Pro released?
The vivo Z1Pro was announced 2019, July.
What is the vivo Z1Pro's display size?
The vivo Z1Pro has a 6.53 inches display with 1080 x 2340 pixels resolution.
How much RAM does the vivo Z1Pro have?
The vivo Z1Pro is available with 4 GB or 6 GB of RAM.
How much storage does the vivo Z1Pro have?
The vivo Z1Pro is available with 64GB / 4GB / 6GB / 128GB of internal storage.
What camera does the vivo Z1Pro have?
The vivo Z1Pro features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the vivo Z1Pro battery capacity?
The vivo Z1Pro has a 5000 mAh battery.
Does the vivo Z1Pro support 5G?
No, the vivo Z1Pro does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the vivo Z1Pro run?
The vivo Z1Pro runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the vivo Z1Pro?
AppsApk's editorial team rates the vivo Z1Pro at 7.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.