vivo Z1x
8.6/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.38 inches · 1080×2340
- Camera48 MP
- Memory6 GB RAM
- Battery4500 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The vivo Z1x is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.38 inches display, 6 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (2x2.3 GHz Kryo 360 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 360 Silver) chipset, a 48 MP main camera, a 4500 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the vivo Z1x at 8.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
9.0
performance
9.0
connectivity
9.0
display
8.0
design
8.0
camera
9.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE-A |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, September |
| Status | Available. Released 2019, September |
BODY | |
| Dimensions | 159.5 x 75.2 x 8.1 mm (6.28 x 2.96 x 0.32 in) |
| Weight | 190 (6.70 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.38 inches, 99.9 cm2 (~83.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~404 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); Funtouch 9.1 |
| Chipset | Qualcomm SDM712 Snapdragon 712 (10 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.3 GHz Kryo 360 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 360 Silver) |
| GPU | Adreno 616 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB |
| Internal | 64GB 6GB RAM, 128GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Triple | 48 MP, f/1.8, (wide), 1/2", 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide) 5 MP, f/2.4, depth sensor" |
SELFIE CAMERA | |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 32 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 22.5W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Fusion Blue, Phantom Purple |
| Models | 1917 |
| Price | About 241 USD |
● Questions about this phone
When was the vivo Z1x released?
The vivo Z1x was announced 2019, September.
What is the vivo Z1x's display size?
The vivo Z1x has a 6.38 inches display with 1080 x 2340 pixels resolution.
How much RAM does the vivo Z1x have?
The vivo Z1x comes with 6 GB of RAM.
How much storage does the vivo Z1x have?
The vivo Z1x is available with 64GB / 6GB / 128GB of internal storage.
What camera does the vivo Z1x have?
The vivo Z1x features a 48 MP main camera. Specifications: 48 MP.
What is the vivo Z1x battery capacity?
The vivo Z1x has a 4500 mAh battery.
Does the vivo Z1x support 5G?
No, the vivo Z1x does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the vivo Z1x run?
The vivo Z1x runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the vivo Z1x?
AppsApk's editorial team rates the vivo Z1x at 8.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.