vivo Z3
5.4/ 10
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display6.3 inches · 1080×2280
- Camera16 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3315 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The vivo Z3 is a smartphone announced 2018. Key specs include a 6.3 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (2x2.0 GHz 360 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 360 Silver) chipset, a 3315 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the vivo Z3 at 5.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
5.0
display
6.0
design
5.0
camera
5.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE-A |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, October |
| Status | Available. Released 2018, October |
BODY | |
| Dimensions | 156 x 75.6 x 8.1 mm (6.14 x 2.98 x 0.32 in) |
| Weight | 164 g (5.78 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.3 inches, 99.1 cm2 (~84.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2280 pixels, 19:9 ratio (~400 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo) |
| Chipset | Qualcomm SDM670 Snapdragon 670 (10 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz 360 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 360 Silver) |
| GPU | Adreno 615 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 64GB 6GB RAM, 128GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Dual | 16 MP, f/2.0, PDAF 2 MP, f/2.4, depth sensor |
SELFIE CAMERA | |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 12 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, EDR, LE, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Infrared face recognition, fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3315 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Starry Night, Aurora Blue, Dream Powder |
| Models | V1813BT |
| Price | About 275 USD |
● Questions about this phone
When was the vivo Z3 released?
The vivo Z3 was announced 2018, October.
What is the vivo Z3's display size?
The vivo Z3 has a 6.3 inches display with 1080 x 2280 pixels resolution.
How much RAM does the vivo Z3 have?
The vivo Z3 is available with 4 GB or 6 GB of RAM.
How much storage does the vivo Z3 have?
The vivo Z3 is available with 64GB / 4GB / 6GB / 128GB of internal storage.
What camera does the vivo Z3 have?
The vivo Z3 features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the vivo Z3 battery capacity?
The vivo Z3 has a 3315 mAh battery.
Does the vivo Z3 support 5G?
No, the vivo Z3 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the vivo Z3 run?
The vivo Z3 runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the vivo Z3?
AppsApk's editorial team rates the vivo Z3 at 5.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.