vivo Z3x
6.1/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display6.26 inches · 1080×2280
- Camera13 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3260 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The vivo Z3x is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.26 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x2.2 GHz Kryo 260 & 4x1.8 GHz Kryo 260) chipset, a 3260 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the vivo Z3x at 6.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
5.0
display
6.0
design
6.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, April |
| Status | Available. Released 2019, May |
BODY | |
| Dimensions | 154.8 x 75 x 7.9 mm (6.09 x 2.95 x 0.31 in) |
| Weight | 150 g (5.29 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Plastic back |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.26 inches, 97.8 cm2 (~84.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2280 pixels, 19:9 ratio (~403 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); Funtouch 9 |
| Chipset | Qualcomm SDM660 Snapdragon 660 (14 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.2 GHz Kryo 260 & 4x1.8 GHz Kryo 260) |
| GPU | Adreno 512 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 64GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Dual | 13 MP, f/2.2, PDAF 2 MP, f/2.4, depth sensor |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 16 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3260 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Red, Aurora |
| Models | V1730GA |
| Price | About 176 USD |
● Questions about this phone
When was the vivo Z3x released?
The vivo Z3x was announced 2019, April.
What is the vivo Z3x's display size?
The vivo Z3x has a 6.26 inches display with 1080 x 2280 pixels resolution.
How much RAM does the vivo Z3x have?
The vivo Z3x is available with 4 GB or 6 GB of RAM.
How much storage does the vivo Z3x have?
The vivo Z3x is available with 64GB / 4GB / 6GB of internal storage.
What camera does the vivo Z3x have?
The vivo Z3x features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the vivo Z3x battery capacity?
The vivo Z3x has a 3260 mAh battery.
Does the vivo Z3x support 5G?
No, the vivo Z3x does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the vivo Z3x run?
The vivo Z3x runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the vivo Z3x?
AppsApk's editorial team rates the vivo Z3x at 6.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.