vivo Z5i
7.4/ 10
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / EVDO
- Display6.53 inches · 1080×2340
- Camera16 MP
- Memory8 GB RAM
- Battery5000 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The vivo Z5i is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.53 inches display, 8 GB RAM, up to 128GB storage, a Octa-core (2x2.0 GHz Kryo 460 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 460 Silver) chipset, a 16 MP main camera, a 5000 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the vivo Z5i at 7.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
8.0
connectivity
7.0
display
8.0
design
7.0
camera
7.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, November |
| Status | Available. Released 2019, November |
BODY | |
| Dimensions | 162.2 x 76.5 x 8.9 mm (6.39 x 3.01 x 0.35 in) |
| Weight | 193 g (6.81 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.53 inches, 104.7 cm2 (~84.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~395 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); Funtouch 9.2 |
| Chipset | Qualcomm SDM675 Snapdragon 675 (11 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Kryo 460 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 460 Silver) |
| GPU | Adreno 612 |
MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 128GB 8GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Triple | 16 MP, f/1.8, (wide), PDAF 8 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide) 2 MP, f/2.4, macro camera |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30fps |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 16 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/3.1", 1.0µm " |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 5000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Glazed Black, Jade Blue |
| Price | About 253.39 USD |
● Questions about this phone
When was the vivo Z5i released?
The vivo Z5i was announced 2019, November.
What is the vivo Z5i's display size?
The vivo Z5i has a 6.53 inches display with 1080 x 2340 pixels resolution.
How much RAM does the vivo Z5i have?
The vivo Z5i comes with 8 GB of RAM.
How much storage does the vivo Z5i have?
The vivo Z5i is available with 128GB / 8GB of internal storage.
What camera does the vivo Z5i have?
The vivo Z5i features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the vivo Z5i battery capacity?
The vivo Z5i has a 5000 mAh battery.
Does the vivo Z5i support 5G?
No, the vivo Z5i does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE.
What operating system does the vivo Z5i run?
The vivo Z5i runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the vivo Z5i?
AppsApk's editorial team rates the vivo Z5i at 7.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.