Wiko Sunny3
4.0/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2019Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display5.0 inches · 480×854
- Camera5 MP
- Memory8 GB
- Battery2000 mAh
- OSAndroid 8.0
Sponsored
The Wiko Sunny3 is a smartphone announced 2019. Key specs include a 5.0 inches display, up to 8GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 chipset, a 5 MP main camera, a 2000 mAh battery, and runs Android 8.0. AppsApk rates the Wiko Sunny3 at 4.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
4.0
connectivity
4.0
display
4.0
design
4.0
camera
4.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, Q1 |
| Status | Available. Released 2019, Q1 |
BODY | |
| Dimensions | 146.7 x 74 x 10 mm (5.78 x 2.91 x 0.39 in) |
| Weight | 140 g (4.94 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~63.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~196 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.0 Oreo (Go edition) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-T820 MP1 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB |
| Internal | 8GB 512MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 5 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2000 mAh battery |
● Questions about this phone
When was the Wiko Sunny3 released?
The Wiko Sunny3 was announced 2019, Q1.
What is the Wiko Sunny3's display size?
The Wiko Sunny3 has a 5.0 inches display with 480 x 854 pixels resolution.
How much storage does the Wiko Sunny3 have?
The Wiko Sunny3 is available with 8GB of internal storage.
What camera does the Wiko Sunny3 have?
The Wiko Sunny3 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Wiko Sunny3 battery capacity?
The Wiko Sunny3 has a 2000 mAh battery.
Does the Wiko Sunny3 support 5G?
No, the Wiko Sunny3 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Wiko Sunny3 run?
The Wiko Sunny3 runs Android 8.0 (full: Android 8.0 Oreo (Go edition)).
What is AppsApk's rating for the Wiko Sunny3?
AppsApk's editorial team rates the Wiko Sunny3 at 4.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.