Wiko Y80
6.4/ 10
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.99 inches · 720×1440
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Wiko Y80 is a smartphone announced 2019. Key specs include a 5.99 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core 1.6 GHz chipset, a 4000 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Wiko Y80 at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
7.0
connectivity
6.0
display
7.0
design
6.0
camera
7.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, April |
| Status | Available. Released 2019, April |
BODY | |
| Dimensions | 160 x 76.5 x 8.6 mm (6.30 x 3.01 x 0.34 in) |
| Weight | 185 g (6.53 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM/Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.99 inches, 92.6 cm2 (~75.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~269 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 Pie |
| Chipset | Unisoc SC9863A (28nm) |
| CPU | Octa-core 1.6 GHz |
| GPU | IMG8322 |
MEMORY | |
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Dual | 13 MP, AF 2 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
MISC | |
| Price | About $88.75 |
● Questions about this phone
When was the Wiko Y80 released?
The Wiko Y80 was announced 2019, April.
What is the Wiko Y80's display size?
The Wiko Y80 has a 5.99 inches display with 720 x 1440 pixels resolution.
How much RAM does the Wiko Y80 have?
The Wiko Y80 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Wiko Y80 have?
The Wiko Y80 is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Wiko Y80 have?
The Wiko Y80 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Wiko Y80 battery capacity?
The Wiko Y80 has a 4000 mAh battery.
Does the Wiko Y80 support 5G?
No, the Wiko Y80 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Wiko Y80 run?
The Wiko Y80 runs Android 9.0 (full: Android 9.0 Pie).
What is AppsApk's rating for the Wiko Y80?
AppsApk's editorial team rates the Wiko Y80 at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.