Wiko View3
4.0/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.26 inches · 720×1520
- Camera12 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Wiko View3 is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.26 inches display, 3 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 chipset, a 12 MP main camera, a 4000 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Wiko View3 at 4.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
4.0
connectivity
4.0
display
4.0
design
4.0
camera
4.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800), 28(700), 40(2300) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, February |
| Status | Available. Released 2019, May |
BODY | |
| Dimensions | 159 x 76.5 x 8.2 mm (6.26 x 3.01 x 0.32 in) |
| Weight | 178 g (6.28 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.26 inches, 97.8 cm2 (~80.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1520 pixels, 19:9 ratio (~269 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Mediatek MT6762WB Helio P22 (12 nm) |
| CPU | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB/3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Triple | 12 MP, 27mm (wide), 1/2.9", 1.25µm, PDAF 13 MP, 16mm (ulrawide) 2 MP, depth sensor" |
SELFIE CAMERA | |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, PDAF |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Night Blue (Anthracite Blue), Blush Gold, Electro Bleen |
| Price | About 198 USD |
● Questions about this phone
When was the Wiko View3 released?
The Wiko View3 was announced 2019, February.
What is the Wiko View3's display size?
The Wiko View3 has a 6.26 inches display with 720 x 1520 pixels resolution.
How much RAM does the Wiko View3 have?
The Wiko View3 comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Wiko View3 have?
The Wiko View3 is available with 64GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Wiko View3 have?
The Wiko View3 features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the Wiko View3 battery capacity?
The Wiko View3 has a 4000 mAh battery.
Does the Wiko View3 support 5G?
No, the Wiko View3 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Wiko View3 run?
The Wiko View3 runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Wiko View3?
AppsApk's editorial team rates the Wiko View3 at 4.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.