Wiko View3 Pro
4.3/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.3 inches · 1080×2340
- Camera12 MP
- Memory6 GB RAM
- Batteryremovable
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Wiko View3 Pro is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.3 inches display, 6 GB RAM, up to 128GB storage, a Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A73 & 4x2.0 GHz Cortex-A53) chipset, a 12 MP main camera, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Wiko View3 Pro at 4.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
4.0
connectivity
4.0
display
4.0
design
5.0
camera
4.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800), 28(700), 40(2300) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/150 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, February |
| Status | Available. Released 2019, May |
BODY | |
| Dimensions | 159.5 x 75 x 8.1 mm (6.28 x 2.95 x 0.32 in) |
| Weight | 184 g (6.49 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.3 inches, 97.4 cm2 (~81.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~409 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Mediatek MT6771 Helio P60 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A73 & 4x2.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G72 MP3 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 128GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Triple | 12 MP, 27mm (wide), 1/2.9", 1.25µm, PDAF 13 MP, 16mm (ulrawide) 5 MP, depth sensor" |
SELFIE CAMERA | |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 16 MP, PDAF |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | removable |
MISC | |
| Colors | Nightfall (Anthracite Blue/Gold), Ocean (Deep Bleen) |
| Price | About 276 USD |
● Questions about this phone
When was the Wiko View3 Pro released?
The Wiko View3 Pro was announced 2019, February.
What is the Wiko View3 Pro's display size?
The Wiko View3 Pro has a 6.3 inches display with 1080 x 2340 pixels resolution.
How much RAM does the Wiko View3 Pro have?
The Wiko View3 Pro comes with 6 GB of RAM.
How much storage does the Wiko View3 Pro have?
The Wiko View3 Pro is available with 128GB / 6GB of internal storage.
What camera does the Wiko View3 Pro have?
The Wiko View3 Pro features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
Does the Wiko View3 Pro support 5G?
No, the Wiko View3 Pro does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Wiko View3 Pro run?
The Wiko View3 Pro runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Wiko View3 Pro?
AppsApk's editorial team rates the Wiko View3 Pro at 4.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.