Wiko View2 Go
4.0/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.93 inches · 720×1512
- Camera12 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The Wiko View2 Go is a smartphone announced 2018. Key specs include a 5.93 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core 1.4 GHz Cortex-A53 chipset, a 12 MP main camera, a 4000 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the Wiko View2 Go at 4.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
4.0
connectivity
4.0
display
4.0
design
4.0
camera
4.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 20(800) |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, September |
| Status | Available. Released 2018, September |
BODY | |
| Dimensions | 153.6 x 73.1 x 8.5 mm (6.05 x 2.88 x 0.33 in) |
| Weight | 160 g (5.64 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.93 inches, 88.1 cm2 (~78.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1512 pixels, 19:9 ratio (~282 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo) |
| Chipset | Qualcomm MSM8937 Snapdragon 430 (28 nm) |
| CPU | Octa-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 505 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 128 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 12 MP, 1/2.9", 1.25μm, PDAF" |
SELFIE CAMERA | |
| Features | HDR |
| Single | 5 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes (optional) |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Anthracite, Gold, Cherry Red, Deep Bleen, Supernova |
| Models | View2 Go |
| Price | About 126 USD |
● Questions about this phone
When was the Wiko View2 Go released?
The Wiko View2 Go was announced 2018, September.
What is the Wiko View2 Go's display size?
The Wiko View2 Go has a 5.93 inches display with 720 x 1512 pixels resolution.
How much RAM does the Wiko View2 Go have?
The Wiko View2 Go comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Wiko View2 Go have?
The Wiko View2 Go is available with 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Wiko View2 Go have?
The Wiko View2 Go features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the Wiko View2 Go battery capacity?
The Wiko View2 Go has a 4000 mAh battery.
Does the Wiko View2 Go support 5G?
No, the Wiko View2 Go does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Wiko View2 Go run?
The Wiko View2 Go runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Wiko View2 Go?
AppsApk's editorial team rates the Wiko View2 Go at 4.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.