Wiko View2 Plus
4.0/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.93 inches · 720×1512
- Camera12 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The Wiko View2 Plus is a smartphone announced 2018. Key specs include a 5.93 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core 1.8 GHz Cortex-A53 chipset, a 4000 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the Wiko View2 Plus at 4.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
4.0
connectivity
4.0
display
4.0
design
4.0
camera
4.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800), 40(2300) |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, September |
| Status | Available. Released 2018, September |
BODY | |
| Dimensions | 153.4 x 73.2 x 8.6 mm (6.04 x 2.88 x 0.34 in) |
| Weight | 166 g (5.86 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.93 inches, 88.1 cm2 (~78.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1512 pixels, 19:9 ratio (~282 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo) |
| Chipset | Qualcomm SDM450 Snapdragon 450 (14 nm) |
| CPU | Octa-core 1.8 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 506 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB/4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 12 MP, 1/2.9", 1.25μm, PDAF 12 MP, 1/2.9", 1.25μm, PDAF"; |
SELFIE CAMERA | |
| Features | Auto-HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes (optional) |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Anthracite, Gold, Supernova |
| Price | About 286 USD |
● Questions about this phone
When was the Wiko View2 Plus released?
The Wiko View2 Plus was announced 2018, September.
What is the Wiko View2 Plus's display size?
The Wiko View2 Plus has a 5.93 inches display with 720 x 1512 pixels resolution.
How much RAM does the Wiko View2 Plus have?
The Wiko View2 Plus comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the Wiko View2 Plus have?
The Wiko View2 Plus is available with 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Wiko View2 Plus have?
The Wiko View2 Plus features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the Wiko View2 Plus battery capacity?
The Wiko View2 Plus has a 4000 mAh battery.
Does the Wiko View2 Plus support 5G?
No, the Wiko View2 Plus does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Wiko View2 Plus run?
The Wiko View2 Plus runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Wiko View2 Plus?
AppsApk's editorial team rates the Wiko View2 Plus at 4.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.