BlackBerry Bold 9780
4.9/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2010Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display2.44 inches · 480×360
- Camera5 MP
- Memory—
- Battery1500 mAh
- OSBlackBerry OS 6.0
Sponsored
The BlackBerry Bold 9780 is a smartphone announced 2010. Key specs include a 2.44 inches display, a 624 MHz chipset, a 5 MP main camera, and a 1500 mAh battery. AppsApk rates the BlackBerry Bold 9780 at 4.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
4.0
connectivity
4.0
display
5.0
design
6.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 , HSDPA 900 / 1700 / 2100 |
| Speed | HSPA |
LAUNCH | |
| Announced | 2010, October. Released 2010, November |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 109 x 60 x 14 mm (4.29 x 2.36 x 0.55 in) |
| Weight | 122 g (4.30 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Build | QWERTY |
DISPLAY | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 2.44 inches, 18.4 cm2 (~28.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 360 pixels, 4:3 ratio (~246 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | BlackBerry OS 6.0 |
| CPU | 624 MHz |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot), 2 GB included |
| Internal | 256MB 512MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 5 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g, UMA |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Po 1500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Price | 99 USD |
● Questions about this phone
When was the BlackBerry Bold 9780 released?
The BlackBerry Bold 9780 was announced 2010, October. Released 2010, November.
What is the BlackBerry Bold 9780's display size?
The BlackBerry Bold 9780 has a 2.44 inches display with 480 x 360 pixels resolution.
What camera does the BlackBerry Bold 9780 have?
The BlackBerry Bold 9780 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the BlackBerry Bold 9780 battery capacity?
The BlackBerry Bold 9780 has a 1500 mAh battery.
Does the BlackBerry Bold 9780 support 5G?
No, the BlackBerry Bold 9780 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the BlackBerry Bold 9780 run?
The BlackBerry Bold 9780 runs BlackBerry OS 6.0.
What is AppsApk's rating for the BlackBerry Bold 9780?
AppsApk's editorial team rates the BlackBerry Bold 9780 at 4.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.