BlackBerry Curve 9220
6.9/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2012Discontinued
- NetworkGSM
- Display2.44 inches · 320×240
- Camera2 MP
- Memory—
- Battery1450 mAh
- OSBlackBerry OS 7.1
Sponsored
The BlackBerry Curve 9220 is a smartphone announced 2012. Key specs include a 2.44 inches display, a 2 MP main camera, and a 1450 mAh battery. AppsApk rates the BlackBerry Curve 9220 at 6.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
7.0
connectivity
6.0
display
9.0
design
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
LAUNCH | |
| Announced | 2012, April. Released 2012, May |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 109 x 60 x 12.7 mm |
| Weight | 102 g (3.49 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 2.44 inches, 18.4 cm2 (~28.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 240 pixels, 4:3 ratio (~164 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | BlackBerry OS 7.1 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 512MB ROM, 512MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | Yes |
| Single | 2 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| GPS | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass MP3/eAAC+/WMA/WAV/FLAC player MP4/H.264 player Organizer Document viewer Voice memo/dial Predictive text input |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1450 mAh battery (J-S1) |
MISC | |
| Colors | Black, Fuchsia Pink, Pure White, Teal Blue |
| Price | About 88 USD |
● Questions about this phone
When was the BlackBerry Curve 9220 released?
The BlackBerry Curve 9220 was announced 2012, April. Released 2012, May.
What is the BlackBerry Curve 9220's display size?
The BlackBerry Curve 9220 has a 2.44 inches display with 320 x 240 pixels resolution.
What camera does the BlackBerry Curve 9220 have?
The BlackBerry Curve 9220 features a 2 MP main camera. Specifications: 2 MP.
What is the BlackBerry Curve 9220 battery capacity?
The BlackBerry Curve 9220 has a 1450 mAh battery.
Does the BlackBerry Curve 9220 support 5G?
No, the BlackBerry Curve 9220 does not support 5G. Supported network technologies: GSM.
What operating system does the BlackBerry Curve 9220 run?
The BlackBerry Curve 9220 runs BlackBerry OS 7.1.
What is AppsApk's rating for the BlackBerry Curve 9220?
AppsApk's editorial team rates the BlackBerry Curve 9220 at 6.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN