BlackBerry Bold Touch 9930
4.1/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2011Discontinued
- NetworkHSPA / EVDO / CDMA
- Display2.8 inches · 640×480
- Camera5 MP
- Memory8 GB
- Battery1230 mAh
- OSBlackBerry OS 7.0
Sponsored
The BlackBerry Bold Touch 9930 is a smartphone announced 2011. Key specs include a 2.8 inches display, up to 8GB storage, a 1.2 GHz chipset, a 5 MP main camera, and a 1230 mAh battery. AppsApk rates the BlackBerry Bold Touch 9930 at 4.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
4.0
connectivity
5.0
display
5.0
design
4.0
camera
4.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900, CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100, CDMA2000 1xEV-DO |
| Speed | HSPA 14.4/5.76 Mbps, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2011, May. Released 2011, August |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 115 x 66 x 10.5 mm (4.53 x 2.60 x 0.41 in) |
| Weight | 130 g (4.59 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Build | QWERTY |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 2.8 inches, 24.3 cm2 (~32.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 640 x 480 pixels, 4:3 ratio (~286 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | BlackBerry OS 7.0 |
| CPU | 1.2 GHz QC 8655 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 768MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 720p |
| Single | 5 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS, BlackBerry Maps |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1230 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | 133 USD |
● Questions about this phone
When was the BlackBerry Bold Touch 9930 released?
The BlackBerry Bold Touch 9930 was announced 2011, May. Released 2011, August.
What is the BlackBerry Bold Touch 9930's display size?
The BlackBerry Bold Touch 9930 has a 2.8 inches display with 640 x 480 pixels resolution.
How much storage does the BlackBerry Bold Touch 9930 have?
The BlackBerry Bold Touch 9930 is available with 8GB of internal storage.
What camera does the BlackBerry Bold Touch 9930 have?
The BlackBerry Bold Touch 9930 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the BlackBerry Bold Touch 9930 battery capacity?
The BlackBerry Bold Touch 9930 has a 1230 mAh battery.
Does the BlackBerry Bold Touch 9930 support 5G?
No, the BlackBerry Bold Touch 9930 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / EVDO.
What operating system does the BlackBerry Bold Touch 9930 run?
The BlackBerry Bold Touch 9930 runs BlackBerry OS 7.0.
What is AppsApk's rating for the BlackBerry Bold Touch 9930?
AppsApk's editorial team rates the BlackBerry Bold Touch 9930 at 4.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN