BlackBerry Evolve
6.7/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.99 inches · 1080×2160
- Camera13 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The BlackBerry Evolve is a smartphone announced 2018. Key specs include a 5.99 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Qualcomm SDM450 Snapdragon 450 chipset, a 4000 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the BlackBerry Evolve at 6.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
6.0
display
7.0
design
7.0
camera
6.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, August |
| Status | Available. Released 2018, October |
BODY | |
| Dimensions | 158.9 x 76.1 x 8.4 mm (6.26 x 3.00 x 0.33 in) |
| Weight | 170 g (5.93 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.99 inches, 92.6 cm2 (~76.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2160 pixels, 18:9 ratio (~403 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo) |
| Chipset | Qualcomm SDM450 Snapdragon 450 (14 nm) |
| CPU | Octa-core 1.8 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 506 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB |
| Internal | 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 13 MP, 1/3.1", 1.12µm, PDAF 13 MP B/W, 1/3.1", 1.12µm, PDAF"; |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30/60fps |
| Single | 16 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 а/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot" |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W (Quick Charge 3.0) USB Power Delivery 2.0 |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Models | BBG100-1 |
| Price | About 330 USD |
● Questions about this phone
When was the BlackBerry Evolve released?
The BlackBerry Evolve was announced 2018, August.
What is the BlackBerry Evolve's display size?
The BlackBerry Evolve has a 5.99 inches display with 1080 x 2160 pixels resolution.
How much RAM does the BlackBerry Evolve have?
The BlackBerry Evolve comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the BlackBerry Evolve have?
The BlackBerry Evolve is available with 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the BlackBerry Evolve have?
The BlackBerry Evolve features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the BlackBerry Evolve battery capacity?
The BlackBerry Evolve has a 4000 mAh battery.
Does the BlackBerry Evolve support 5G?
No, the BlackBerry Evolve does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the BlackBerry Evolve run?
The BlackBerry Evolve runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the BlackBerry Evolve?
AppsApk's editorial team rates the BlackBerry Evolve at 6.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN