BlackBerry KEY2 LE
7.6/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display4.5 inches · 1080×1620
- Camera13 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The BlackBerry KEY2 LE is a smartphone announced 2018. Key specs include a 4.5 inches display, 4 GB RAM, up to 32GB storage, a Qualcomm SDM636 Snapdragon 636 chipset, a 3000 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the BlackBerry KEY2 LE at 7.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
8.0
display
9.0
design
8.0
camera
7.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 17(700), 19(800), 20(800), 26(850), 28(700), 32(1500), 38(2600), 40(2300), 41(2500) - BBE100-1, BBE100-4 DS |
| Speed | HSPA, LTE-A |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, August |
| Status | Available. Released 2018, October |
BODY | |
| Dimensions | 150.3 x 71.8 x 8.4 mm (5.92 x 2.83 x 0.33 in) |
| Weight | 156 g (5.50 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Aluminum frame, plastic back |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.5 inches, 60.0 cm2 (~55.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1620 pixels, 3:2 ratio (~434 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass (unspecified version) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo) |
| Chipset | Qualcomm SDM636 Snapdragon 636 (14 nm) |
| CPU | Octa-core 1.8 GHz Kryo 260 |
| GPU | Adreno 509 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB |
| Internal | 32GB 4GB RAM, 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 13 MP, f/2.2, 1/3.1", 1.12µm, PDAF 5 MP, f/2.4, 1.12µm, depth sensor"; |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 а/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot" |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Slate, Champagne, Atomic |
| Models | BBE100-4 |
| Price | About 278 USD |
● Questions about this phone
When was the BlackBerry KEY2 LE released?
The BlackBerry KEY2 LE was announced 2018, August.
What is the BlackBerry KEY2 LE's display size?
The BlackBerry KEY2 LE has a 4.5 inches display with 1080 x 1620 pixels resolution.
How much RAM does the BlackBerry KEY2 LE have?
The BlackBerry KEY2 LE comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the BlackBerry KEY2 LE have?
The BlackBerry KEY2 LE is available with 32GB / 4GB / 64GB of internal storage.
What camera does the BlackBerry KEY2 LE have?
The BlackBerry KEY2 LE features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the BlackBerry KEY2 LE battery capacity?
The BlackBerry KEY2 LE has a 3000 mAh battery.
Does the BlackBerry KEY2 LE support 5G?
No, the BlackBerry KEY2 LE does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the BlackBerry KEY2 LE run?
The BlackBerry KEY2 LE runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the BlackBerry KEY2 LE?
AppsApk's editorial team rates the BlackBerry KEY2 LE at 7.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.