BlackBerry Keyone
9.1/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display4.5 inches · 1080×1620
- Camera12 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery3500 mAh
- OSAndroid 7.1
Sponsored
The BlackBerry Keyone is a smartphone announced 2017. Key specs include a 4.5 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 chipset, a 12 MP main camera, a 3500 mAh battery, and runs Android 7.1. AppsApk rates the BlackBerry Keyone at 9.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
10.0
performance
9.0
connectivity
9.0
display
9.0
design
9.0
camera
9.0
battery
9.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (BBB100-4 only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 13(700), 17(700), 20(800), 28(700), 38(2600), 40(2300) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A Cat9 450/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, February |
| Status | Available. Released 2017, April |
BODY | |
| Dimensions | 149.1 x 72.4 x 9.4 mm (5.87 x 2.85 x 0.37 in) |
| Weight | 180 g (6.35 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) - BBB100-4 only , Capacitive touch 4-row BlackBerry keyboard |
| Build | Aluminum frame, plastic back |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.5 inches, 60.0 cm2 (~55.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1620 pixels, 3:2 ratio (~434 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 4 |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.1 (Nougat), upgradable to Android 8.0 (Oreo) |
| Chipset | Qualcomm MSM8953 Snapdragon 625 (14 nm) |
| CPU | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 506 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB |
| Internal | 32GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 12 MP, f/2.0, 1/2.3", 1.55µm, PDAF" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.2, 1/4", 1.12µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS2 |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W: 50% in 36 min (Quick Charge 3.0) |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black/Silver, Black, Bronze |
| Models | BBB100-2, BBB100-7, BBB100-1, BBB100-5, BBB100-3 |
| Price | About 320 USD |
● Questions about this phone
When was the BlackBerry Keyone released?
The BlackBerry Keyone was announced 2017, February.
What is the BlackBerry Keyone's display size?
The BlackBerry Keyone has a 4.5 inches display with 1080 x 1620 pixels resolution.
How much RAM does the BlackBerry Keyone have?
The BlackBerry Keyone is available with 3 GB or 4 GB of RAM.
How much storage does the BlackBerry Keyone have?
The BlackBerry Keyone is available with 32GB / 3GB / 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the BlackBerry Keyone have?
The BlackBerry Keyone features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the BlackBerry Keyone battery capacity?
The BlackBerry Keyone has a 3500 mAh battery.
Does the BlackBerry Keyone support 5G?
No, the BlackBerry Keyone does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the BlackBerry Keyone run?
The BlackBerry Keyone runs Android 7.1 (full: Android 7.1 (Nougat), upgradable to Android 8.0 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the BlackBerry Keyone?
AppsApk's editorial team rates the BlackBerry Keyone at 9.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.