BlackBerry Leap
8.3/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2800 mAh
- OSBlackBerry OS 10.3.1
Sponsored
The BlackBerry Leap is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.0 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Dual-core 1.5 GHz Krait chipset, a 8 MP main camera, and a 2800 mAh battery. AppsApk rates the BlackBerry Leap at 8.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
8.0
connectivity
9.0
display
8.0
design
9.0
camera
8.0
battery
9.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 - North America , HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - Global |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 13(700), 17(700) - North America , LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) - Global |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, March |
| Status | Available. Released 2015, April |
BODY | |
| Dimensions | 144 x 72.8 x 9.5 mm (5.67 x 2.87 x 0.37 in) |
| Weight | 170 g (6.00 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD, capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~65.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | BlackBerry OS 10.3.1 |
| Chipset | Qualcomm MSM8960 Snapdragon S4 Plus |
| CPU | Dual-core 1.5 GHz Krait |
| GPU | Adreno 225 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps, 720p@60fps |
| Single | 8 MP, f/2.2, 31mm (standard), AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 720p |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Charging | Up to 25 h |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2800 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Price | About 88 USD |
● Questions about this phone
When was the BlackBerry Leap released?
The BlackBerry Leap was announced 2015, March.
What is the BlackBerry Leap's display size?
The BlackBerry Leap has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the BlackBerry Leap have?
The BlackBerry Leap comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the BlackBerry Leap have?
The BlackBerry Leap is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the BlackBerry Leap have?
The BlackBerry Leap features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the BlackBerry Leap battery capacity?
The BlackBerry Leap has a 2800 mAh battery.
Does the BlackBerry Leap support 5G?
No, the BlackBerry Leap does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the BlackBerry Leap run?
The BlackBerry Leap runs BlackBerry OS 10.3.1.
What is AppsApk's rating for the BlackBerry Leap?
AppsApk's editorial team rates the BlackBerry Leap at 8.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.