BlackBerry Passport
5.7/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display4.5 inches · 1440×1440
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery3450 mAh
- OSBlackBerry OS 10.3
Sponsored
The BlackBerry Passport is a smartphone announced 2014. Key specs include a 4.5 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Quad-core 2.26 GHz Krait 400 chipset, a 13 MP main camera, and a 3450 mAh battery. AppsApk rates the BlackBerry Passport at 5.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
6.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
6.0
camera
7.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 , HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900) , LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 13(700), 17(700), 20(800) |
| Speed | HSPA, LTE-A |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, June |
| Status | Available. Released 2014, September |
BODY | |
| Dimensions | 128 x 90.3 x 9.3 mm (5.04 x 3.56 x 0.37 in) |
| Weight | 196 g (6.91 oz) |
| SIM | Nano-SIM Capacitive touch 3-row BlackBerry keyboard |
| Build | Aluminum frame, plastic back |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.5 inches, 65.3 cm2 (~56.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 1440 pixels, 1:1 ratio (~453 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | BlackBerry OS 10.3, upgradable to 10.3.2 |
| Chipset | Qualcomm MSM8974AA Snapdragon 801 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 2.26 GHz Krait 400 |
| GPU | Adreno 330 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@60fps |
| Single | 13 MP, f/2.0, 30mm (standard), AF, OIS |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 720p |
| Single | 2 MP, f/2.8, 28mm (wide) |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 (SlimPort) |
| Radio | FM radio, RDS |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3450 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White, Red, Black&Gold, Silver |
| Price | About 187 USD |
● Questions about this phone
When was the BlackBerry Passport released?
The BlackBerry Passport was announced 2014, June.
What is the BlackBerry Passport's display size?
The BlackBerry Passport has a 4.5 inches display with 1440 x 1440 pixels resolution.
How much RAM does the BlackBerry Passport have?
The BlackBerry Passport comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the BlackBerry Passport have?
The BlackBerry Passport is available with 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the BlackBerry Passport have?
The BlackBerry Passport features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the BlackBerry Passport battery capacity?
The BlackBerry Passport has a 3450 mAh battery.
Does the BlackBerry Passport support 5G?
No, the BlackBerry Passport does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the BlackBerry Passport run?
The BlackBerry Passport runs BlackBerry OS 10.3.
What is AppsApk's rating for the BlackBerry Passport?
AppsApk's editorial team rates the BlackBerry Passport at 5.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.