BlackBerry Porsche Design P'9981
2.4/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2011Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display2.8 inches · 640×480
- Camera5 MP
- Memory8 GB
- Battery1230 mAh
- OSBlackBerry OS 7.0
Sponsored
The BlackBerry Porsche Design P'9981 is a smartphone announced 2011. Key specs include a 2.8 inches display, up to 8GB storage, a 1.2 GHz chipset, a 5 MP main camera, and a 1230 mAh battery. AppsApk rates the BlackBerry Porsche Design P'9981 at 2.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
2.0
connectivity
3.0
display
2.0
design
2.0
camera
2.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 14.4/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2011, October. Released 2011, December |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 115 x 67 x 11.3 mm (4.53 x 2.64 x 0.44 in) |
| Weight | 155 g (5.47 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 2.8 inches, 24.3 cm2 (~31.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 640 x 480 pixels, 4:3 ratio (~286 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | BlackBerry OS 7.0 |
| Chipset | Qualcomm MSM8655 Snapdragon S2 |
| CPU | 1.2 GHz |
| GPU | Adreno 205 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 768MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 720p |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1230 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Gray, Black |
| Price | About 885 USD |
● Questions about this phone
When was the BlackBerry Porsche Design P'9981 released?
The BlackBerry Porsche Design P'9981 was announced 2011, October. Released 2011, December.
What is the BlackBerry Porsche Design P'9981's display size?
The BlackBerry Porsche Design P'9981 has a 2.8 inches display with 640 x 480 pixels resolution.
How much storage does the BlackBerry Porsche Design P'9981 have?
The BlackBerry Porsche Design P'9981 is available with 8GB of internal storage.
What camera does the BlackBerry Porsche Design P'9981 have?
The BlackBerry Porsche Design P'9981 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the BlackBerry Porsche Design P'9981 battery capacity?
The BlackBerry Porsche Design P'9981 has a 1230 mAh battery.
Does the BlackBerry Porsche Design P'9981 support 5G?
No, the BlackBerry Porsche Design P'9981 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the BlackBerry Porsche Design P'9981 run?
The BlackBerry Porsche Design P'9981 runs BlackBerry OS 7.0.
What is AppsApk's rating for the BlackBerry Porsche Design P'9981?
AppsApk's editorial team rates the BlackBerry Porsche Design P'9981 at 2.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN