BlackBerry Porsche Design P'9983
5.0/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display3.1 inches · 720×720
- Camera8 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2100 mAh
- OSBlackBerry OS 10.3
Sponsored
The BlackBerry Porsche Design P'9983 is a smartphone announced 2014. Key specs include a 3.1 inches display, 2 GB RAM, up to 64GB storage, a Dual-core 1.5 GHz Krait chipset, a 8 MP main camera, and a 2100 mAh battery. AppsApk rates the BlackBerry Porsche Design P'9983 at 5.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
5.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
6.0
camera
5.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - all versions |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - EU, EMEA , HSDPA 850 / 1900 / 2100 - North America |
| 4G bands | LTE band 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) - EU, EMEA , LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 17(700) - North America |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, September |
| Status | Available. Released 2014, October |
BODY | |
| Dimensions | 119 x 67.1 x 10.6 mm (4.69 x 2.64 x 0.42 in) |
| Weight | 140 g (4.94 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | Capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 3.1 inches, 31.0 cm2 (~38.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 720 pixels, 1:1 ratio (~328 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | BlackBerry OS 10.3, upgradable to 10.3.1 |
| Chipset | Qualcomm MSM8960T Snapdragon S4 Pro |
| CPU | Dual-core 1.5 GHz Krait |
| GPU | Adreno 225 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 64GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2100 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | About 475 USD |
● Questions about this phone
When was the BlackBerry Porsche Design P'9983 released?
The BlackBerry Porsche Design P'9983 was announced 2014, September.
What is the BlackBerry Porsche Design P'9983's display size?
The BlackBerry Porsche Design P'9983 has a 3.1 inches display with 720 x 720 pixels resolution.
How much RAM does the BlackBerry Porsche Design P'9983 have?
The BlackBerry Porsche Design P'9983 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the BlackBerry Porsche Design P'9983 have?
The BlackBerry Porsche Design P'9983 is available with 64GB / 2GB of internal storage.
What camera does the BlackBerry Porsche Design P'9983 have?
The BlackBerry Porsche Design P'9983 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the BlackBerry Porsche Design P'9983 battery capacity?
The BlackBerry Porsche Design P'9983 has a 2100 mAh battery.
Does the BlackBerry Porsche Design P'9983 support 5G?
No, the BlackBerry Porsche Design P'9983 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the BlackBerry Porsche Design P'9983 run?
The BlackBerry Porsche Design P'9983 runs BlackBerry OS 10.3.
What is AppsApk's rating for the BlackBerry Porsche Design P'9983?
AppsApk's editorial team rates the BlackBerry Porsche Design P'9983 at 5.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.