BlackBerry Priv
7.7/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.4 inches · 1440×2560
- Camera18 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery3410 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The BlackBerry Priv is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.4 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Hexa-core (4x1.4 GHz Cortex-A53 & 2x1.8 GHz Cortex-A57) chipset, a 18 MP main camera, a 3410 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the BlackBerry Priv at 7.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
9.0
connectivity
7.0
display
8.0
design
7.0
camera
8.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - USA (STV100-1), Europe (STV100-4) |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 12(700), 17(700), 20(800), 29(700), 30(2300) - USA (STV100-1) , LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 7(2600), 8(900), 13(700), 17(700), 20(800), 28(700) - Europe (STV100-4) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (3CA) Cat9 450/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, October |
| Status | Available. Released 2015, November |
BODY | |
| Dimensions | 147 x 77.2 x 9.4 mm (5.79 x 3.04 x 0.37 in) |
| Weight | 192 g (6.77 oz) |
| SIM | Nano-SIM , Capacitive touch 4-row BlackBerry keyboard |
| Build | Plastic body |
DISPLAY | |
| Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.4 inches, 81.6 cm2 (~71.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 2560 pixels, 16:9 ratio (~540 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 4 , Curved edge screen |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1.1 (Lollipop), upgradable to 6.0.1 (Marshmallow) |
| Chipset | Qualcomm MSM8992 Snapdragon 808 (20 nm) |
| CPU | Hexa-core (4x1.4 GHz Cortex-A53 & 2x1.8 GHz Cortex-A57) |
| GPU | Adreno 418 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Schneider-Kreuznach optics, dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@60fps |
| Single | 18 MP, f/2.2, 27mm (wide), 1/2.4", PDAF, OIS |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 720p |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, EDR, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 (SlimPort 4K) |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, altimeter, gyro, ToF proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W (Quick Charge 2.0) Qi/PMA wireless charging (market dependent) |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3410 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Models | STV100-4, STV100-3, STV100-1, V100, STV100-2 |
| Price | About 298 USD |
● Questions about this phone
When was the BlackBerry Priv released?
The BlackBerry Priv was announced 2015, October.
What is the BlackBerry Priv's display size?
The BlackBerry Priv has a 5.4 inches display with 1440 x 2560 pixels resolution.
How much RAM does the BlackBerry Priv have?
The BlackBerry Priv comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the BlackBerry Priv have?
The BlackBerry Priv is available with 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the BlackBerry Priv have?
The BlackBerry Priv features a 18 MP main camera. Specifications: 18 MP.
What is the BlackBerry Priv battery capacity?
The BlackBerry Priv has a 3410 mAh battery.
Does the BlackBerry Priv support 5G?
No, the BlackBerry Priv does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the BlackBerry Priv run?
The BlackBerry Priv runs Android 5.1 (full: Android 5.1.1 (Lollipop), upgradable to 6.0.1 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the BlackBerry Priv?
AppsApk's editorial team rates the BlackBerry Priv at 7.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.