BlackBerry Q5
5.0/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2013Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display3.1 inches · 720×720
- Camera5 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2180 mAh
- OSBlackBerry OS 10.2
Sponsored
The BlackBerry Q5 is a smartphone announced 2013. Key specs include a 3.1 inches display, 2 GB RAM, up to 8GB storage, a Dual-core 1.2 GHz Krait chipset, a 5 MP main camera, and a 2180 mAh battery. AppsApk rates the BlackBerry Q5 at 5.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
6.0
connectivity
5.0
display
5.0
design
5.0
camera
4.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - all versions |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 1700 / 1900 / 2100 - SQR100-1, HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - SQR100-2, SQR100-3 |
| 4G bands | LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 17(700) - SQR100-1 , LTE band 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) - SQR100-2 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat3 100/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, May |
| Status | Available. Released 2013, June |
BODY | |
| Dimensions | 120 x 66 x 10.8 mm (4.72 x 2.60 x 0.43 in) |
| Weight | 120 g (4.23 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 3.1 inches, 31.0 cm2 (~39.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 720 pixels, 1:1 ratio (~328 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | BlackBerry OS 10.2, upgradable to 10.3.1 |
| Chipset | Qualcomm MSM8960 Snapdragon S4 Plus |
| CPU | Dual-core 1.2 GHz Krait |
| GPU | Adreno 225 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP, f/2.4, 30mm (standard), AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 720p |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio (after SW upgrade) |
| NFC | Yes (market dependent) |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2180 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White, Red, Gray, Pink |
| Price | About 77 USD |
● Questions about this phone
When was the BlackBerry Q5 released?
The BlackBerry Q5 was announced 2013, May.
What is the BlackBerry Q5's display size?
The BlackBerry Q5 has a 3.1 inches display with 720 x 720 pixels resolution.
How much RAM does the BlackBerry Q5 have?
The BlackBerry Q5 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the BlackBerry Q5 have?
The BlackBerry Q5 is available with 8GB / 2GB of internal storage.
What camera does the BlackBerry Q5 have?
The BlackBerry Q5 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the BlackBerry Q5 battery capacity?
The BlackBerry Q5 has a 2180 mAh battery.
Does the BlackBerry Q5 support 5G?
No, the BlackBerry Q5 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the BlackBerry Q5 run?
The BlackBerry Q5 runs BlackBerry OS 10.2.
What is AppsApk's rating for the BlackBerry Q5?
AppsApk's editorial team rates the BlackBerry Q5 at 5.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.