BlackBerry Torch 9810
4.6/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2011Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display3.2 inches · 480×640
- Camera5 MP
- Memory8 GB
- Battery1270 mAh
- OSBlackBerry OS 7.0
Sponsored
The BlackBerry Torch 9810 is a smartphone announced 2011. Key specs include a 3.2 inches display, up to 8GB storage, a 1.2 GHz chipset, a 5 MP main camera, and a 1270 mAh battery. AppsApk rates the BlackBerry Torch 9810 at 4.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
5.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
4.0
camera
5.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
LAUNCH | |
| Announced | 2011, August. Released 2011, August |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 111 x 62 x 14.6 mm (4.37 x 2.44 x 0.57 in) |
| Weight | 161 g (5.68 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Build | QWERTY |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 3.2 inches, 31.7 cm2 (~46.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 640 pixels, 4:3 ratio (~250 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | BlackBerry OS 7.0 |
| CPU | 1.2 GHz |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 768MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 720p |
| Single | 5 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, UMA (carrier-dependent) |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1270 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Gray |
| Price | 132 USD |
● Questions about this phone
When was the BlackBerry Torch 9810 released?
The BlackBerry Torch 9810 was announced 2011, August. Released 2011, August.
What is the BlackBerry Torch 9810's display size?
The BlackBerry Torch 9810 has a 3.2 inches display with 480 x 640 pixels resolution.
How much storage does the BlackBerry Torch 9810 have?
The BlackBerry Torch 9810 is available with 8GB of internal storage.
What camera does the BlackBerry Torch 9810 have?
The BlackBerry Torch 9810 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the BlackBerry Torch 9810 battery capacity?
The BlackBerry Torch 9810 has a 1270 mAh battery.
Does the BlackBerry Torch 9810 support 5G?
No, the BlackBerry Torch 9810 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the BlackBerry Torch 9810 run?
The BlackBerry Torch 9810 runs BlackBerry OS 7.0.
What is AppsApk's rating for the BlackBerry Torch 9810?
AppsApk's editorial team rates the BlackBerry Torch 9810 at 4.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- ebayView deal
$NaN