BlackBerry Torch 9850
5.1/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2011Discontinued
- NetworkHSPA / EVDO / CDMA
- Display3.7 inches · 480×800
- Camera5 MP
- Memory4 GB
- Battery1000 mAh
- OSBlackBerry OS 7
Sponsored
The BlackBerry Torch 9850 is a smartphone announced 2011. Key specs include a 3.7 inches display, up to 4GB storage, a 1.2 GHz Scorpion chipset, a 5 MP main camera, and a 1000 mAh battery. AppsApk rates the BlackBerry Torch 9850 at 5.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
3.0
connectivity
4.0
display
4.0
design
5.0
camera
8.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO |
| 2G bands | CDMA 800 / 1900, GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 2100 , CDMA2000 1xEV-DO |
| Speed | HSPA 14.4/5.76 Mbps, EV-DO Rev A 3.1 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2011, August. Released 2011, August |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 120 x 62 x 11.5 mm (4.72 x 2.44 x 0.45 in) |
| Weight | 135 g (4.76 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 3.7 inches, 39.0 cm2 (~52.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~252 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | BlackBerry OS 7 |
| Chipset | Qualcomm MSM8655 Snapdragon S2 |
| CPU | 1.2 GHz Scorpion |
| GPU | Adreno 205 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 768MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 5 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | 99 USD |
● Questions about this phone
When was the BlackBerry Torch 9850 released?
The BlackBerry Torch 9850 was announced 2011, August. Released 2011, August .
What is the BlackBerry Torch 9850's display size?
The BlackBerry Torch 9850 has a 3.7 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much storage does the BlackBerry Torch 9850 have?
The BlackBerry Torch 9850 is available with 4GB of internal storage.
What camera does the BlackBerry Torch 9850 have?
The BlackBerry Torch 9850 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the BlackBerry Torch 9850 battery capacity?
The BlackBerry Torch 9850 has a 1000 mAh battery.
Does the BlackBerry Torch 9850 support 5G?
No, the BlackBerry Torch 9850 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / EVDO.
What operating system does the BlackBerry Torch 9850 run?
The BlackBerry Torch 9850 runs BlackBerry OS 7.
What is AppsApk's rating for the BlackBerry Torch 9850?
AppsApk's editorial team rates the BlackBerry Torch 9850 at 5.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.