BlackBerry Torch 9860
3.3/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2011Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display3.7 inches · 480×800
- Camera5 MP
- Memory4 GB
- Battery1230 mAh
- OSBlackBerry OS 7
Sponsored
The BlackBerry Torch 9860 is a smartphone announced 2011. Key specs include a 3.7 inches display, up to 4GB storage, a 1.2 GHz QC 8655 chipset, a 5 MP main camera, and a 1230 mAh battery. AppsApk rates the BlackBerry Torch 9860 at 3.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
3.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
3.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 1700 / 2100 ,HSDPA 850 / 1900 / 2100 / 800 |
| Speed | HSPA 14.4/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2011, August. Released 2011, September |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 120 x 62 x 11.5 mm (4.72 x 2.44 x 0.45 in) |
| Weight | 135 g (4.76 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 3.7 inches, 39.0 cm2 (~52.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~252 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | BlackBerry OS 7 |
| CPU | 1.2 GHz QC 8655 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 768MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 720p |
| Single | 5 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1230 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | 143 USD |
● Questions about this phone
When was the BlackBerry Torch 9860 released?
The BlackBerry Torch 9860 was announced 2011, August. Released 2011, September.
What is the BlackBerry Torch 9860's display size?
The BlackBerry Torch 9860 has a 3.7 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much storage does the BlackBerry Torch 9860 have?
The BlackBerry Torch 9860 is available with 4GB of internal storage.
What camera does the BlackBerry Torch 9860 have?
The BlackBerry Torch 9860 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the BlackBerry Torch 9860 battery capacity?
The BlackBerry Torch 9860 has a 1230 mAh battery.
Does the BlackBerry Torch 9860 support 5G?
No, the BlackBerry Torch 9860 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the BlackBerry Torch 9860 run?
The BlackBerry Torch 9860 runs BlackBerry OS 7.
What is AppsApk's rating for the BlackBerry Torch 9860?
AppsApk's editorial team rates the BlackBerry Torch 9860 at 3.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.