BLU Advance L5
2.0/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2019Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.0 inches · 480×800
- Camera5 MP
- Memory16 GB
- Battery1300 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The BLU Advance L5 is a smartphone announced 2019. Key specs include a 4.0 inches display, up to 16GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 chipset, a 5 MP main camera, a 1300 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the BLU Advance L5 at 2.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
2.0
camera
2.0
battery
2.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 - A390U |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, September |
| Status | Available. Released 2019, September |
BODY | |
| Dimensions | 124.8 x 65.2 x 10.4 mm (4.91 x 2.57 x 0.41 in) |
| Weight | 104 g (3.67 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~56.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 Oreo (Go edition) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB |
| Internal | 16GB 512MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 5 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Po 1300 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Cyan, Lime, Red |
| Price | About 50 USD |
● Questions about this phone
When was the BLU Advance L5 released?
The BLU Advance L5 was announced 2019, September.
What is the BLU Advance L5's display size?
The BLU Advance L5 has a 4.0 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much storage does the BLU Advance L5 have?
The BLU Advance L5 is available with 16GB of internal storage.
What camera does the BLU Advance L5 have?
The BLU Advance L5 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the BLU Advance L5 battery capacity?
The BLU Advance L5 has a 1300 mAh battery.
Does the BLU Advance L5 support 5G?
No, the BLU Advance L5 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the BLU Advance L5 run?
The BLU Advance L5 runs Android 8.1 (full: Android 8.1 Oreo (Go edition)).
What is AppsApk's rating for the BLU Advance L5?
AppsApk's editorial team rates the BLU Advance L5 at 2.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN