BLU C6 2019
3.4/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2019Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display6.0 inches · 720×1440
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2800 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The BLU C6 2019 is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.0 inches display, 1 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 chipset, a 8 MP main camera, a 2800 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the BLU C6 2019 at 3.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
4.0
connectivity
3.0
display
3.0
design
3.0
camera
3.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 / 900 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, October |
| Status | Available. Released 2019, October |
BODY | |
| Dimensions | 159.6 x 76.6 x 9.1 mm (6.28 x 3.02 x 0.36 in) |
| Weight | 185 g (6.53 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.0 inches, 92.9 cm2 (~76.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~268 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 Oreo (Go edition) |
| Chipset | Mediatek MT6580 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB |
| Internal | 16GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 8 MP, 1/5", 1.12µm, AF" |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 8 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Li-Po 2800 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Gradient Blue, Black, Red |
| Price | About 70 USD |
● Questions about this phone
When was the BLU C6 2019 released?
The BLU C6 2019 was announced 2019, October.
What is the BLU C6 2019's display size?
The BLU C6 2019 has a 6.0 inches display with 720 x 1440 pixels resolution.
How much RAM does the BLU C6 2019 have?
The BLU C6 2019 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the BLU C6 2019 have?
The BLU C6 2019 is available with 16GB / 1GB of internal storage.
What camera does the BLU C6 2019 have?
The BLU C6 2019 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the BLU C6 2019 battery capacity?
The BLU C6 2019 has a 2800 mAh battery.
Does the BLU C6 2019 support 5G?
No, the BLU C6 2019 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the BLU C6 2019 run?
The BLU C6 2019 runs Android 8.1 (full: Android 8.1 Oreo (Go edition)).
What is AppsApk's rating for the BLU C6 2019?
AppsApk's editorial team rates the BLU C6 2019 at 3.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN