BLU C5L
3.1/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 480×854
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2000 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The BLU C5L is a smartphone announced 2019. Key specs include a 5.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 chipset, a 5 MP main camera, a 2000 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the BLU C5L at 3.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
3.0
connectivity
3.0
display
3.0
design
3.0
camera
3.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 - C0050UU |
| 4G bands | LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 12(700), 17(700) - C0050UU |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, February |
| Status | Available. Released 2019, February |
BODY | |
| Dimensions | 144.3 x 72.5 x 10.3 mm (5.68 x 2.85 x 0.41 in) |
| Weight | 153 g (5.40 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~65.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~196 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 Oreo (Go edition) |
| CPU | Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-400 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Li-Ion 2000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Blue |
| Price | About 70 USD |
● Questions about this phone
When was the BLU C5L released?
The BLU C5L was announced 2019, February.
What is the BLU C5L's display size?
The BLU C5L has a 5.0 inches display with 480 x 854 pixels resolution.
How much RAM does the BLU C5L have?
The BLU C5L comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the BLU C5L have?
The BLU C5L is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the BLU C5L have?
The BLU C5L features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the BLU C5L battery capacity?
The BLU C5L has a 2000 mAh battery.
Does the BLU C5L support 5G?
No, the BLU C5L does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the BLU C5L run?
The BLU C5L runs Android 8.1 (full: Android 8.1 Oreo (Go edition)).
What is AppsApk's rating for the BLU C5L?
AppsApk's editorial team rates the BLU C5L at 3.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.