BLU G6
2.9/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.7 inches · 720×1440
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery2800 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The BLU G6 is a smartphone announced 2019. Key specs include a 5.7 inches display, 3 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core 1.6 GHz Cortex-A55 chipset, a 13 MP main camera, a 2800 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the BLU G6 at 2.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
3.0
connectivity
3.0
display
3.0
design
3.0
camera
3.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 - G0210UU |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 28(700) - G0210LL |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, July |
| Status | Available. Released 2019, July |
BODY | |
| Dimensions | 153 x 73.4 x 9.1 mm (6.02 x 2.89 x 0.36 in) |
| Weight | 160 g (5.64 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.7 inches, 83.8 cm2 (~74.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~282 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| CPU | Octa-core 1.6 GHz Cortex-A55 |
| GPU | IMG8322 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB |
| Internal | 64GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Po 2800 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Red |
| Price | About 83 USD |
● Questions about this phone
When was the BLU G6 released?
The BLU G6 was announced 2019, July.
What is the BLU G6's display size?
The BLU G6 has a 5.7 inches display with 720 x 1440 pixels resolution.
How much RAM does the BLU G6 have?
The BLU G6 comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the BLU G6 have?
The BLU G6 is available with 64GB / 3GB of internal storage.
What camera does the BLU G6 have?
The BLU G6 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the BLU G6 battery capacity?
The BLU G6 has a 2800 mAh battery.
Does the BLU G6 support 5G?
No, the BLU G6 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the BLU G6 run?
The BLU G6 runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the BLU G6?
AppsApk's editorial team rates the BLU G6 at 2.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.