BLU G5
2.7/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 720×1440
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The BLU G5 is a smartphone announced 2019. Key specs include a 5.5 inches display, 2 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core 1.6 GHz Cortex-A55 chipset, a 13 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the BLU G5 at 2.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
3.0
connectivity
3.0
display
3.0
design
3.0
camera
3.0
battery
2.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 - G0090UU |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 28(700) - G0090LL, G0090VV |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, July |
| Status | Available. Released 2019, July |
BODY | |
| Dimensions | 150.5 x 71.5 x 10.4 mm (5.93 x 2.81 x 0.41 in) |
| Weight | 187 g (6.60 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 78.1 cm2 (~72.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~293 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| CPU | Octa-core 1.6 GHz Cortex-A55 |
| GPU | IMG8322 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB |
| Internal | 32GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Po 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Blue, Red, Twilight, Chameleon Blue |
| Price | About 93 USD |
● Questions about this phone
When was the BLU G5 released?
The BLU G5 was announced 2019, July.
What is the BLU G5's display size?
The BLU G5 has a 5.5 inches display with 720 x 1440 pixels resolution.
How much RAM does the BLU G5 have?
The BLU G5 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the BLU G5 have?
The BLU G5 is available with 32GB / 2GB of internal storage.
What camera does the BLU G5 have?
The BLU G5 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the BLU G5 battery capacity?
The BLU G5 has a 3000 mAh battery.
Does the BLU G5 support 5G?
No, the BLU G5 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the BLU G5 run?
The BLU G5 runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the BLU G5?
AppsApk's editorial team rates the BLU G5 at 2.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN