BLU Bold N1
2.7/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.4 inches · 1080×2340
- Camera16 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3500 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The BLU Bold N1 is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.4 inches display, 4 GB RAM, up to 128GB storage, a Octa-core (4x2.1 GHz Cortex-A73 & 4x2.1 GHz Cortex-A53) chipset, a 3500 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the BLU Bold N1 at 2.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
3.0
display
3.0
design
3.0
camera
3.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 28(700) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, September |
| Status | Available. Released 2019, September |
BODY | |
| Dimensions | 158.7 x 74.1 x 8.6 mm (6.25 x 2.92 x 0.34 in) |
| Weight | 182 g (6.42 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.4 inches, 100.5 cm2 (~85.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~403 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie), planned upgrade to Android 10.0 |
| Chipset | Mediatek MT6771V Helio P70 (12nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.1 GHz Cortex-A73 & 4x2.1 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G72 MP3 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 128 GB |
| Internal | 128GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Dual | 16 MP, f/1.8, 1/2.8", PDAF 5 MP, f/2.2, 1/5", depth sensor |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | Motorized pop-up 13 MP, f/2.0, 1/4" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W Fast Qi wireless charging 10W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Raven Black |
| Price | About 200 USD |
● Questions about this phone
When was the BLU Bold N1 released?
The BLU Bold N1 was announced 2019, September.
What is the BLU Bold N1's display size?
The BLU Bold N1 has a 6.4 inches display with 1080 x 2340 pixels resolution.
How much RAM does the BLU Bold N1 have?
The BLU Bold N1 comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the BLU Bold N1 have?
The BLU Bold N1 is available with 128GB / 4GB of internal storage.
What camera does the BLU Bold N1 have?
The BLU Bold N1 features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the BLU Bold N1 battery capacity?
The BLU Bold N1 has a 3500 mAh battery.
Does the BLU Bold N1 support 5G?
No, the BLU Bold N1 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the BLU Bold N1 run?
The BLU Bold N1 runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie), planned upgrade to Android 10.0).
What is AppsApk's rating for the BLU Bold N1?
AppsApk's editorial team rates the BLU Bold N1 at 2.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.