BLU C5 Plus
7.3/ 10
Announced 2019Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display5.5 inches · 720×1440
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2200 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The BLU C5 Plus is a smartphone announced 2019. Key specs include a 5.5 inches display, 1 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 chipset, a 8 MP main camera, a 2200 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the BLU C5 Plus at 7.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
8.0
connectivity
7.0
display
7.0
design
7.0
camera
8.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, October |
| Status | Available. Released 2019, October |
BODY | |
| Dimensions | 151 x 72.3 x 10 mm (5.94 x 2.85 x 0.39 in) |
| Weight | 158 g (5.57 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 77.4 cm2 (~70.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1440 pixels (~292 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 Oreo (Go edition) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 |
MEMORY | |
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 16GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 8 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Li-Po 2200 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Gradient Blue, Black, Red |
| Price | About $60 |
● Questions about this phone
When was the BLU C5 Plus released?
The BLU C5 Plus was announced 2019, October.
What is the BLU C5 Plus's display size?
The BLU C5 Plus has a 5.5 inches display with 720 x 1440 pixels (~292 ppi density) resolution.
How much RAM does the BLU C5 Plus have?
The BLU C5 Plus comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the BLU C5 Plus have?
The BLU C5 Plus is available with 16GB / 1GB of internal storage.
What camera does the BLU C5 Plus have?
The BLU C5 Plus features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the BLU C5 Plus battery capacity?
The BLU C5 Plus has a 2200 mAh battery.
Does the BLU C5 Plus support 5G?
No, the BLU C5 Plus does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the BLU C5 Plus run?
The BLU C5 Plus runs Android 8.1 (full: Android 8.1 Oreo (Go edition)).
What is AppsApk's rating for the BLU C5 Plus?
AppsApk's editorial team rates the BLU C5 Plus at 7.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN