BLU G60
5.7/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2020Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.1 inches · 720×1520
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The BLU G60 is a smartphone announced 2020. Key specs include a 6.1 inches display, 3 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core 1.6 GHz Cortex-A55 chipset, a 4000 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the BLU G60 at 5.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
6.0
connectivity
5.0
display
6.0
design
6.0
camera
5.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 12(700), 17(700), 28(700) |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2020, January |
| Status | Available. Released 2020, January |
BODY | |
| Dimensions | 156.5 x 73.6 x 9.5 mm (6.16 x 2.90 x 0.37 in) |
| Weight | 170 g (6.00 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.1 inches, 92.9 cm2 (~80.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1520 pixels, 19:9 ratio (~276 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| CPU | Octa-core 1.6 GHz Cortex-A55 |
| GPU | IMG8322 |
MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 64GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Dual | 13 MP, AF 2 MP, depth sensor |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 13 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
| NFC | |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Po 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Blue, Red |
| Price | About 100 USD |
● Questions about this phone
When was the BLU G60 released?
The BLU G60 was announced 2020, January.
What is the BLU G60's display size?
The BLU G60 has a 6.1 inches display with 720 x 1520 pixels resolution.
How much RAM does the BLU G60 have?
The BLU G60 comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the BLU G60 have?
The BLU G60 is available with 64GB / 3GB of internal storage.
What camera does the BLU G60 have?
The BLU G60 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the BLU G60 battery capacity?
The BLU G60 has a 4000 mAh battery.
Does the BLU G60 support 5G?
No, the BLU G60 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the BLU G60 run?
The BLU G60 runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the BLU G60?
AppsApk's editorial team rates the BLU G60 at 5.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN