BLU G70
5.6/ 10
Announced 2020Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display100.5 · 720×1560
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The BLU G70 is a smartphone announced 2020. Key specs include 2 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 chipset, a 4000 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the BLU G70 at 5.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
6.0
connectivity
5.0
display
6.0
design
5.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 12(700), 17(700), 28(700) |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2020, January |
| Status | Available. Released 2020, January |
BODY | |
| Dimensions | 156.8 x 75 x 8.6 mm (6.17 x 2.95 x 0.34 in) |
| Weight | 182 g (6.42 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 100.5 |
| Resolution | 720 x 1560 pixels, 19.5:9 ratio (~268 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| CPU | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-G71 |
MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Dual | 13 MP, AF 2 MP, depth sensor |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 8 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Po 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Blue, Green |
| Price | About $100 |
● Questions about this phone
When was the BLU G70 released?
The BLU G70 was announced 2020, January.
What is the BLU G70's display size?
The BLU G70 has a 100.5 display with 720 x 1560 pixels resolution.
How much RAM does the BLU G70 have?
The BLU G70 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the BLU G70 have?
The BLU G70 is available with 32GB / 2GB of internal storage.
What camera does the BLU G70 have?
The BLU G70 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the BLU G70 battery capacity?
The BLU G70 has a 4000 mAh battery.
Does the BLU G70 support 5G?
No, the BLU G70 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the BLU G70 run?
The BLU G70 runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the BLU G70?
AppsApk's editorial team rates the BLU G70 at 5.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.